Izvori energije za toplinske pumpe – Zemlja horizontalno polaganje kolektora

Podijelite sa ostalima :) Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someoneShare on LinkedIn0Tweet about this on Twitter0

Kroz prijašnje postove smo ukratko objasnili izvore energije za toplinske pumpe u ovom ćemo se postu bazirati na izvor energije iz zemlje sa horizontalno položenim kolektorima.

Ovakav sustav iskorištavanja se je u praksi pokazao kao jedan od najboljih načina iskorištavanja sunčeve energije za potrebe grijanja naših domova i potrošne tople vode u kontinentalnijim dijelovima Hrvatske. Sa toplinskim pumpama zemlja/voda možemo u potpunosti pokriti potrebe grijanja naših objekata i potrošne tople vode bez dodatnog dogrijanja(plin,lož ulje…).

Česta pitanja koja ljudi postavljaju, a vezana su uz ovaj tip toplinske pumpe i postavljanja kolektorskoga polja su ;

Koliko površine zauzima kolektorsko polje?

Dakle kako se računa površina kolektorskog polja za horizontalno polaganje kolektora. U pravilu neki minimum površine kolektorskog polja u odnosu na površinu grijanog prostora je 1-1.5m2, cijev od cijevi mora biti na razmaku od 1m tako da nam za 1m dužni kolektora treba 1m2 zemljišta. Znači za dobro izoliranu kuću od 100m2 grijane površine bi nam trebalo najmanje 150m2 kolektorskog polja. Naravno čim veću površinu kolektorskog polja imate bolja vam je učinkovitost toplinske pumpe.

Na koju dubinu se stavljaju horizontalni kolektori? Dali se kolektori mogu staviti ispod temelja kuće(asfalta..)?

Dubina na koju se stavljaju kolektori je od 1-1,5m , kolektori se ne bi smjeli stavljati dublje od 1,5m postoji mogućnost pothlađenja tla u kolektorskom polju te vaš sustav grijanja tada ne bi više bio funkcionalan.Isto se odnosi i na pitanje postavljanja kolektora ispod temelja kuće ili ispod asfalta.


Kako se postavljaju ti kolektori?

Naše iskustvo je pokazalo da je najbolji i najsigurniji način polaganja kolektora kopanje kanala na način dok se jedan kanal kopa drugi kanal se zatrpa u koji se prije položi cijev. Puno je bolje od iskopa cijelog zemljišta te vračanja zemlje natrag na složeno kolektorsko polje. Također brz i dobar način iskopa je sa frezom ukoliko zemljište to dopušta.

Dali možemo imati vrt ili voćnjak na mjestu gdje je postavljeno  kolektorsko polje?

Možemo, kolektorsko polje neće smetati vašem voću i povrću.

Evo nadam se da smo Vam uspjeli odgovoriti na neka pitanja u vezi horizontalnog polaganja kolektora u zemlju. Ukoliko imate bilo kakvih pitanja u vezi ovog posta slobodno nam se obratite u komentaru.

Do čitanja :)

Ovaj post je objavljen u kategoriji Izvori energije and tagged , , , , , .

Komentiraj

E.mail adresa neće biti objavljena. Zahtijevana polja su označena s *

Moete koristiti slijedeće HTML oznake i atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> Ispravan XHTML