Znanstvenici istražuju potencijal za razvoj sustava geotermalne energije u starim, nekorištenim rudnicima na svjetskoj razini.
Tehnologija se već dokazala na mnogim mjestima i mogla bi pomoći u povećanju udjela obnovljivih izvora energije u energetskom miksu, nudi održivost i otvaranje novih radnih mjesta, Å¡to bi moglo samo rudarstvo uÄiniti viÅ¡e privlaÄnim za investitore, zajednicu i politiÄare.
Otvaranje, održavanje i zatvaranje rudnika je skupo, a malo njih ostanu korisni nakon zatvaranja. IstraživaÄi tvrde da se rudnici mogu koristiti nakon zatvaranja za proizvodnju energije (grijanje i hlaÄ‘enje), koristeći prirodnu toplinu iz vode u rudniku. U ovom sluÄaju bi se ta energija mogla iskoristiti koriÅ¡tenjem toplinskih pumpi koje bi uzimale toplinu i to iz zatvorenih ili joÅ¡ funkcionalnih rudnika.
Diljem svijeta ima preko milijun napuÅ¡tenih rudnika. Studija navodi nekoliko potencijalnih geotermalnih projekata diljem Sjeverne Amerike i Europe, te brojne primjere već postojećih sustava Å¡irom svijeta, ukljuÄujući:
- sustav grijanja u Heerlenu, Nizozemska, s viÅ¡e toplinskih pumpi, koji je izgraÄ‘en kako bi obnovio podruÄje devastirano zatvaranjem rudnika
- Norveški rudnik bakra i cinka koji je zatvoren 1941., pruža toplinu od 1998 do podzemne špilje koja se koristi za koncerte i bankete
- Mali rudnici ugljena koji griju nekoliko desetaka kuća u Škotskoj, u Velikoj Britaniji